Ekonomi

Epic Games App Store ihtiyati tedbir kararının uygulanmasını istiyor

Epic Games yeni bir yasal hamleyle, federal bir yargıçtan Apple (NASDAQ:AAPL)’ın App Store uygulamalarına yönelik bir tedbir kararının uygulanmasını talep etti. Söz konusu ihtiyati tedbir kararı, Epic Games’in Apple’ı ihlal etmekle suçladığı son derece kârlı App Store’un işleyişiyle ilgili.

Bugün Kaliforniya’daki bir federal mahkemeye yapılan başvuruda, Apple’ın mevcut App Store politikalarının sadece mahkemenin daha önce aldığı tedbir kararını ihlal etmekle kalmadığı, aynı zamanda geliştiricilere hukuka aykırı bir şekilde ek kısıtlamalar ve yükler getirdiği iddia ediliyor.

Yaygın olarak bilinen video oyunu “Fortnite “ın yaratıcısı Epic Games, belirli App Store politikalarının rekabete aykırı olduğunu savunarak Apple ile yasal bir mücadele içindeydi. Epic Games başvurusunda, “Apple, mahkemenin ihtiyati tedbir kararını bariz bir şekilde ihlal etmektedir” dedi.

Şirket ayrıca yeni App Store politikalarını da eleştirerek, bunların “geliştiricilere bu mahkemenin hukuka aykırı bulduğu ve emrettiği yasakları uygulamaya devam ettiğini” iddia etti.

Anlaşmazlık, App Store’un kuralları ve Apple’ın kendi ekosistemi üzerinde uyguladığı kontrolün kapsamı konusunda uygulama geliştiricileri ve Apple arasında süregelen gerilimi vurguluyor. Epic’in son eylemi, mahkemenin yasadışı kabul edilen belirli App Store politikalarını düzeltmeyi amaçlayan önceki direktifine uyulmasını sağlamayı amaçlıyor.

Bu yaptırım talebinin sonucu hem Apple hem de daha geniş uygulama geliştirici topluluğu için önemli sonuçlar doğurabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu